Střední průmyslová škola strojnická Olomouc vítězná

vitezna-spss-2016-a
Zleva: Ondřej Hrachovina a Martin Hampl

Na vítězné vlně se letos vezou studenti Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci ve strojírenských soutěžích konaných na různých místech republiky. Naposledy své snažení ozdobili tento víkend putovním pohárem ze soutěže Autodesk Academia Design 2016 ve 2D kreslení a 3D modelování, která se letos konala pod záštitou firmy Autodesk v jihočeském Velešíně. Olomoučtí reprezentanti Ondřej Hrachovina, Martin Hampl a učitel Adam Šiška v ní získali celkové prvenství, a kromě toho ještě Ondřej Hrachovina zvítězil mezi jednotlivci v kategorii 3D modelování. Již předtím studenti školy uspěli také na strojírenských soutěžích v Hradci Králové, v Praze a v Olomouci.

Soutěž Autodesk Academia Design má dlouhou tradici a letos se uskutečnil již její 22. ročník. Jejím cílem je především prověřit dovednosti studentů a také jejich učitelů v používání digitálních technologií, především ve 2D kreslení technických výkresů a 3D modelování digitálních modelů. Studentům a učitelům Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci se v ní tradičně dobře daří, zvítězit se jim podařilo již před třemi lety a v loňském roce skončili na 3. místě. V roce 2014 se reprezentanti olomoucké strojárny soutěže neúčastnili, protože jako vítěz předchozího ročníku byla škola vybrána za jejího pořadatele.

vitezna-spss-2016-bHlavním zadáním letošního ročníku soutěže bylo zpracovat lis na PET lahve. Nejprve museli studenti v kategorii 2D prokázat ovládání strojírenského softwaru AutoCAD 2016 a AutoCAD Mechanical 2016 a překreslit výkres součástí lisu. Následně pak učitelé a studenti v kategorii 3D vytvářeli podle obdržených výkresů trojrozměrný model v softwaru Autodesk Inventor Professional 2016 s tím, že studenti měli v zadání o 2 součásti méně než učitelé. Náročné zadání vyžadovalo podrobné znalosti modelování z různých technických odvětví (zpracování plastů, práce s plechovými díly apod.). Martin Hampl se v kategorii 2D dokázal se zadáním popasovat jako pátý nejlepší ze 24 účastníků a učitel technického kreslení Adam Šiška následně obsadil 4. místo z 12 zúčastněných vyučujících. Ondřej Hrachovina pak soutěž završil svým vítězstvím ve 26-členné konkurenci studentské kategorie 3D modelování, čímž zároveň definitivně rozhodl i o celkovém vítězství SPŠS Olomouc v kategorii škol.

Úspěch ve Velešíně byl jedním z řady letošních úspěchů olomouckých studentů oboru strojírenství. Těsně předtím, ve čtvrtek 7. dubna zvítězili Lukáš Skopal a Martin Hampl ve 2D kategorii soutěže v počítačovém modelování a kreslení, kterou pořádala firma 3E Praha Engineering v Hradci Králové, přičemž Lukáš Skopal obsadil 2. místo mezi jednotlivci. 19. března zase Tomáš Rais, Martin Hampl a Eliška Šindlerová ovládli kategorii škol v celorepublikové soutěži v CAM programování CNC obráběcích strojů v Praze, přičemž mezi jednotlivci zvítězil Tomáš Rais a Martin Hampl obsadil 2. místo. Statečně bojovala též Eliška Šindlerová, která jako jediná dívka v soutěži za mnoho posledních let budila velkou pozornost a nakonec skončila na 8. místě. Pouhý den předtím pak olomoucký strojařský tým zvítězil v regionální konstruktérské soutěži pořádané přímo na SPŠS Olomouc. V individuálních kategoriích zde Ondřej Hrachovina obsadil 1. místo ve 3D, Lukáš Skopal 2. místo ve 2D a Adam Šiška zvítězil mezi učiteli.

Jan Kameníček