EXKURZE VIVAV ZLÍN

Dne 24. 10. 2023, v den kdy byla naše škola bez vody, se dvě třídy 3.ročníku – 3. B a 3. D účastnily celodenní exkurze do Slévárny ZPA Malenovice a KOVÁRNY VIVA Zlín.

Pro většinu z nás, byl raný sraz skoro za tmy (slunce se vyhouplo na oblohu až před Přerovem), dost drsný, ale dospali jsme se v autobuse.

Při návštěvě KOVÁRNY VIVA, nás po společné prezentaci a představení výrobního portfolia firmy, rozdělili na 2 poloviny, jednu vedl pan konstruktér, druhou pan mistr. Společně jsme prošli prostory všech provozů kováren, kde jsme prvně v životě viděli zápustkové kování v postupových zápustkách, ohřev materiálu v induktorech, ostřihování výronků a děrování. Ve firmě mají 3 pracoviště, kde obsluhu výroby zajišťují roboty, což nás fascinovalo skoro ještě víc než velcí kováři (myslíme tím zaměstnance).

Dále nás provedli pracovištěm apretáže, kontroly, nedestruktivní kontroly, a dílnou nástrojárny. Až zde jsme začali chápat, že předmět CAM pro nás bude důležitý, protože všechny renovace vložek do zápustek, i nová výroba se dělají na CNC strojích.

Musíme poděkovat paní Kašíkové, která nám velmi dobře, pro obě třídy, připravila program a provádějící, a ještě nás stihla zásobovat cukrovím na cestu domů.

Za třídu 3.D

Lukáš Kocián

Lukáš Blaha První