Olomoucká argubitka – debatní soutěž

argubitka1Lývanečci, Hot Gears a Kebabová elita na debatní soutěži

Několik žáků z druhého ročníku se zúčastnilo poslední březnový den v rámci projektu Olomoucká Argubitka debatní soutěže Verbattle v Domě dětí a mládeže v Olomouci. Verbattle je nový, unikátní formát studentské debaty, který nabízí kratší, zábavnější a napínavější debaty než jsou dosud užívané formáty jak v ČR, tak i ve světě. Kromě samotné argumentace a rétorických schopností je nutno v debatě tohoto formátu uplatnit také schopnost přemýšlet a reagovat rychle a pod tlakem. Soutěž pořádali pánové Ondřej Gardavský a Erik Scotka z Česká debatní společnosti.

Na tvrzení pro debaty se žáci v rámci možností připravili. Jednalo se o aktuální témata: 1. Peníze do politiky nepatří, 2. Veřejnoprávní média jsou zbytečná, 3. Učitelé by měli přestat dávat dětem domácí úkoly. Soutěž byla velice napínavá, skutečně zajímavá a pro studenty velice přínosná. Turnaj probíhal paralelně ve dvou místnostech a třech kolech. Tři dvojice zaráz debatovaly mezi sebou na podiu, ovšem jestli budou dané téma obhajovat, či se vyjadřovat proti, se každá dvojice dozvěděla krátce před začátkem debaty. Atmosféra byla jistým způsobem smíšená, na jednu stranu uvolněná, ovšem na druhou stranu byla cítit rivalita a napětí mezi týmy. Publikum pak tvořily týmy, které zrovna nedebatovaly.

Soutěž pomohla studentům rozvinout se v mluveném improvizovaném projevu, protože museli okamžitě reagovat na argumenty ostatních týmů bez jakéhokoliv času na přípravu.

argubitka5 argubitka3argubitka4argubitka2