V průběhu letošního školního roku absolvovali studenti 3. ročníku oboru Informační technologie odbornou praxi v řadě firem a institucí v Olomouci a okolí. Praxe představovala důležitou součást jejich studia – umožnila jim propojit teoretické znalosti se skutečným pracovním prostředím, získat nové zkušenosti a rozvíjet své odborné i osobnostní dovednosti.
Daras-IT Olomouc
Správa sítí, instalace PC a řešení uživatelských problémů. Studenti byli hodnoceni jako šikovní a samostatní.
Datamix Solutions s.r.o., Olomouc
Práce s databázemi a správa dat. Naučili se základy bezpečnosti a práce s firemními systémy.
Codaruina s.r.o. – Mobil Maják, Olomouc
Opravy mobilních zařízení a komunikace se zákazníky. Získali praktickou zručnost.
UP Olomouc – CVT, PdF
IT podpora, správa učeben a pomoc uživatelům. Oceněna byla jejich spolehlivost.
Tesco SW
Seznámení s vývojem a testováním software. Studenti získali přehled o práci ve vývojovém týmu.
esMedia Interactive s.r.o., Olomouc
Tvorba webů a úprava grafiky. Rozvíjeli technické i kreativní dovednosti.
Raiffeisenbank
IT podpora a práce s bezpečnostními pravidly. Studenti si osvojili profesionální přístup.
ČD Telematika
Správa sítí a monitoring systémů. Získali zkušenosti s velkou IT infrastrukturou.
ZŠ Horka nad Moravou
Správa počítačů a pomoc učitelům. Procvičili komunikaci s uživateli.
OÚ Velká Bystřice
Základní IT podpora a digitalizace dokumentů. Poznali prostředí veřejné správy.
OLC Systems Olomouc
Testování aplikací a IT podpora. Oceněna byla jejich iniciativa.
SES S.A. Company
Základní IT činnosti a komunikace v cizím jazyce. Posílili flexibilitu.
SPŠS Olomouc
Správa školní IT techniky a podpora výuky.
Celkové zhodnocení
Praxe byla pro studenty velmi přínosná. Firmy oceňovaly jejich znalosti, přístup i ochotu učit se novým věcem, studenti si pak odnesli cenné zkušenosti pro budoucí kariéru v IT. Mnozí z nich si zároveň ujasnili, jakým směrem by se chtěli dále profesně ubírat – zda k oblasti správy sítí, vývoje software, nebo například IT podpory.
Spolupráce se zapojenými firmami a institucemi se opět ukázala jako velmi důležitá. Díky ní mají studenti možnost setkat se s aktuálními technologiemi i reálnými požadavky praxe. Pro některé studenty může být tato zkušenost také prvním krokem k budoucímu zaměstnání, protože firmy si často vytipovávají schopné studenty již během praxe.
Celkově lze praxi hodnotit jako úspěšnou a přínosnou jak pro studenty, tak pro zapojené organizace, a je tak důležitou součástí kvalitní přípravy na budoucí profesní život v oblasti informačních technologií.





