Studenti Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci navštívili koncentrační tábor Osvětim

Olomouc, 18. června 2024

V úterý 18. června 2024 se studenti prvního a druhého ročníku SPŠS vydali na exkurzi do koncentračního tábora Osvětim. Exkurze začala návštěvou muzea, kde se studenti seznámili s historickými fakty a osobními příběhy vězňů, kteří zde byli během dru. Průvodce jim přiblížil každodenní život v táboře, podmínky, ve kterých lidé žili, a hrůzy, kterým museli čelit.

Studenti prošli bránou s hrozivým nápisem “Arbeit macht frei” a viděli autentické baráky, zbytky plynových komor a krematoria. Tato místa jim ukázala drsnou realitu, kterou zde lidé prožívali, a pomohla jim lépe pochopit rozsah holocaustu.Na představivost žáků mimořádně zapůsobily zejména hromady odložených zavazadel, bot a v neposlední řadě i lidských vlasů, které nacističtí vrazi nashromáždili za několik let genocidy. 

Někteří studenti se svěřili, že návštěva Osvětimi jim pomohla uvědomit si, jak důležité je uchovávat paměť na minulost a snažit se zabránit podobným událostem v budoucnosti.

„Byl to velmi silný zážitek. Vidět na vlastní oči místa, kde se odehrávaly takové hrůzy, je něco, co si budu pamatovat celý život. Myslím, že je důležité, abychom si uvědomili, co se stalo, a snažili se z toho poučit,“ řekl jeden ze studentů.

Exkurze pokračovala návštěvou nedalekého vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Zde žáci prošli kolem rampy, na níž vystupovali Židé z celé Evropy, aby nastoupili na poslední část své cesty, z níž nebylo návratu…

Návštěva koncentračního tábora Osvětim byla pro studenty Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci silným zážitkem, který jim připomněl nutnost poučení se z historie a boje proti zapomnění.

Mgr. Eva Fojtová