Týden s americkými lektory

Na přelomu ledna a února probíhaly na naší škole dva konverzační kurzy s rodilými mluvčími pod hlavičkou English Focus. Měli jsme tak možnost uvítat dva americké lektory – Uweho Glupa a Christiana Prendergasta.

Od pondělí do čtvrtka strávilo 6h denně s lektory 35 našich studentů. Všichni byli rozděleni do dvou skupin, ta první byla určena pro studenty 2. ročníků, pokročilejší náležela 3. a 4. ročníkům.  

Student Jakub Kovář ze 2.D, který díky své pokročilé angličtině vyzkoušel “pobyt” v obou skupinách, zhodnotil cennou zkušenost takto: „Kurz byl parádní. Moc mě bavilo konverzovat s oběma vyučujícími. Určitě by neuškodilo ještě více mluvit, ale chápu, že se nemůže dělat jen to. Když jsem byl ve druhé skupině se čtvrťáky, Chris se hodně bavil se mnou a ještě s jedním studentem. Ostatní se nechtěli zapojit, možná se báli mluvit. Všechno ostatní ale bylo moc parádní! Hodiny s druhým učitelem, ve kterých jsme zlepšovali výslovnost, mi moc pomohly. Vždy je příjemné slyšet názor rodilého mluvčího na výslovnost i na celou konverzaci. Uwe nám dal hodně rad a pomohl nám více se orientovat v jazyce. Při konverzaci vždycky vyslechl náš názor na věc a dal zpětnou vazbu, což si myslím, je taky důležité. Ne jenom umět mluvit, ale i poslouchat a porozumět. Za mě skvělá zkušenost.“

Na studenty bylo již před kurzem apelováno, aby případné problémy řešili hned. Kurzovné činilo 1300Kč, bylo tedy žádoucí, aby jejich finance byly dobře investovány. Případná nedorozumění jsme se snažili vyjasnit ihned, s lektory i se studenty jsme každý den vše konzultovali. Někteří studenti si díky kurzu uvědomili, že bude potřeba přípravu na maturitu zintenzivnit. Zavděčit se s náplní všem bylo ale opravdu nemožné. Někteří studenti navíc přiznávali, že pro ně bylo velice těžké přijmout od Uweho případnou kritiku. Každý může vnímat negativní zpětnou vazbu jinak, což potvrzují i slova Františka Stratila, studenta 3.C:

„S Uwem jsme vždy na začátku hodiny projeli nejdůležitější věci pro dobrou výslovnost, potom jsme každý po jednom dělali speaking o tématech, která nás zajímala. Uwe byl trošku přísnější a hodně opravoval, ale nedělal to kvůli kritice, ale aby nám pomohl, což někteří brali jako špatnou věc. Poté jsme si povídali o tématu, které souviselo s maturitou. Každou hodinu se ptal, jestli je něco, co by měl probrat. Nikdo mu neodpovídal, tak by se nikdo neměl divit, že jsme dělali něco, co ostatní nebavilo. Mně osobně Uweho styl velice vyhovoval. Dokázal poznat i malé chyby a opravit je, aby to podruhé už člověk řekl správně. Christian byl taky dobrý, s ním se výborně trénovala výměna názoru v angličtině. Uwe mě naučil, jak správně mluvit, a s Christianem jsem si potom mohl popovídat o zajímavých tématech. Cítím, že jsem se s Uwem hodně zlepšil, moc mi pomohlo, že nám vysvětlil, na co si dát pozor u zkoušení, u maturity atd.“

Po skončení celého kurzu se někteří studenti chtěli s lektorem Christianem Prendergastem rozloučit i mimo prostory školy. Hlavním iniciátorem byl lídr pokročilejší skupiny Honza Vráždil ze 4.C: „Christian byl super, byli jsme si s ním ještě popovídat v Bristolu. Měli jsme pak stejnou cestu na nádraží, a protože zbyl čas, vzal jsem ho do RCO a ukázal mu z nejvyššího patra výhled na Olomouc. Vyměnili jsme si kontakty a domluvili se, že až někdy budeme v Praze, zajdeme spolu zase na pivo. Šlo mi o to, aby i lektorům tady bylo fajn a cítili se u nás dobře. Přijde mi fér, že pokud oni udělali něco pro nás a s konverzací nám opravdu hodně pomohli, tak i my uděláme něco pro ně, byť je to maličkost.”

Uwe Glup, druhý americký lektor, kurz odučil i se dvěma zlomenými žebry po nedávném úrazu na zledovatělém chodníku. Po skončení výuky proto zamířil hned domů. Nicméně oba lektoři zatím plánují v České republice zůstat, je tedy možné, že se s nimi příští rok opět uvidíme. Na základě pozitivních ohlasů kurz English Focus určitě uspořádáme znovu.